Про породу

Cелекціонер та заводчик

Професійні заводчики котів умовно поділяються на 2 типи: просто заводчики та селекціонери. Першим достатньо мати тварин брід-класу які можуть народити кошенят. Другі — це невгамовні фанати, які прагнуть досягти чогось нового та покращити породу.

Будь-яка порода існує саме завдяки довгій та кропіткій праці селекціонерів.Так з’являються нові породи та покращуються існуючи. Різноманіття окрасів в шотландській породі ми маємо саме завдяки роботі селекціонерів.

Для контролю над породністю тварин і стримуванні від небезпечних наслідків непрофесійних експериментів заводчики об’єднуються в клуби та організації, які регулюють питання розведення. WCF, TICA, CFA, FIFE та інші.

Ці організації контролюють дотримання правил розведення та стандартів породи, щоб існуючі породи не втратили свого обличчя. Як сказав мені один експерт на виставці — «Коли я беру в руки кота, в мене не повинно бути сумнівів щодо його породи». Саме тому кожен заводчик ретельно стежить за обличчям своєї породи та відвідує виставки для підтвердження відповідності.

Я не буду вам розповідати про кішку Сьюзі, яка народилась в 1961 році на шотландській фермі та вважається пращуром всіх сучасних шотландських котів.

Хочу показати вам фото Сьюзі та сучасного шотландського кота. Погляньте як за 60 років змінився вигляд породи. Всі найкращі якості було збережено та покращено саме завдяки роботі селекціонерів.

Але ця порода не припиняє розвиватись покращуючи як зовнішній вигляд так іхарактер.

Про окраси

Розплідник АльбаРок спеціалізується на розведенні шотландських котівзолотих окрасів ny11, ny12, nv12

Що означають ці літери та чому наші коти чорні? Всі окраси мають цифро-буквені кодування відповідно до EMS (Easy Mind System -  стандартизовані реєстраційні коди) для назв породи, окрасі в та малюнку.

Основний окрас

Наші золоті коти насправді чорні, але дуже ретельно замасковані. Справжній окрас ми можемо побачити на подушечках лап, кінчику хвоста, обводка очей і носа та кінчик шерсті.

Існують і інші завуальовані окраси, справжній колір яких можна визначити за кольором подушечок лап. Міжнародні позначення:

— N - Чорний;
— B - Шоколадний;
— A - Блакитний;
— C - Ліловий;
— D - Червоний;
— E - Кремовий;
— O - Цинамон;
— P - Фавн.

Маскуючий окрас

Лише сріблі та золоті коти мають таку особливість — часткове витіснення основного окрасу, коли прокрашеними в основний окрас лишаються лише деякі ділянки волоса.

Y -  Золоті (тепле підшерсття абрикосового кольору)nY, bY, aY, cY….
S – Срібні (біле, світло-сіре підшерсття) nS, bS, aS.

Ген який відповідає за сінтез феомеланіну завдяки якому йде висвітлення основного окрасу від основи волоса до майже самого кінчика ще досі недосліджений. Умовно цей ген зараз називають – ген широкої полоси – WB – Wide Banding та суперечки генетиків досі тривають.

Найбільшу кількість питань викликають золоті шиншилові окраси ny12 з висвітленими пальцями. У таких котів майже повна втрата сінтезу феомеланіну (від підборіддя по нижній поверхні шиї та грудей до кінчиків пальців) що багатьма суддями сприймалось як білі плями. Але це не так, існують генетичні аналізи які можуть заперечити наявність білих плям. Завдяки заводчикам таких котів — ми довели, що такі коти не мають плям в окрасах, а розподілення кольору пов’язано виключно з геном золота.

Цей окрас дуже схожий на уражио деяких японських собак (акіта-іну, шиба-іну, сиба-іну). Тому серед заводчиків котів з яскраво вираженим уражио між собою називають АКІТАМИ.

Малюнок, або тіппінг

Наявність цифри після букви свідчить про наявність тіппінгу або малюнку.
Тіппінг (tip –кінчик волоса) малюнок є лише на верхній частині волоса.

11 – Shaded, затушований (1/4 верхньої частини волоса затемнена в основний колір):

12 – shell,tipped, завуальований (1/8 верхньої частини волоса затемнена в основний колір):

21 – tabby, agouti, табі, наявність малюнка загальна (у тих випадках коли немає можливості візуально визначити тип малюнка або він не виразний)

22 - Marble, blotched, мармур

23 – tiger, mackerel, тігровий малюнок

24 – spotted, п’ятнистий малюнок

25 – ticked, тікірований без малюнку

Чому шиншила?

На фото кошенята окрасу ns11 –  срібляста шиншила. Вони і справді схожі за окрасом на шиншил. За аналогією зі сріблом, золотих котів також почали називати шиншилами.  Оскільки перше золоте кошеня народилось від срібного кота. Тож пращури золотих котів – срібні. І дійсно ці два окраси мають спільну генетику.

На фото кошенята ny11 – золоті.

Але справжня золота шиншила – це окрас ny12 з мінімальною кількісттю чорного пігменту. Такий окрас виглядає дуже сонячним та теплим.

Як відрізнити ny11 від ny12?

12 окрас самий чистий в золотій групі. І чим менше чорного, тим вище цінується.

— Подушечки лап.  
В нашому розпліднику всі кошенята народжуються з рожевими подушечками, і поступово профарбовуються в чорний колір. У ny12 лапи не мають чорної шерсті з народження і такими й лишаються назавжди. У ny11 присутні чорні волосинки і поступово вони темнішають та їх стає більше. Тож якщо є хоча б трохи чорного, будьте впевнені, що з віком чорного стане більше.

— Кінчик вуха.  
Так само як і лапи, вушка повинні бути абсолютно чисті без жодної чорноїволосинки.

Шерсть у ny11 має прокрашений кінчик на 1/4 від загальної довжини волоса, а ny12 – 1/8 від загальної довжини волоса

Про Акіт

Не всі золоті шиншили однакові. В нашому розпліднику народжуються золоті коти які відрізняються від більшості.

Цей окрас дуже схожий на уражио деяких японських собак (акіта-іну, шиба-іну, сиба-іну). Тому серед заводчиків котів з яскраво вираженим уражио між собою називають АКІТАМИ.

Для початку я вам пропоную порівняти кошенят  Акіт та звичайних 12-х

Як бачите Акіти дійсно мають більше контрасту та майже білі груди, від підборіддя до живота. Сам колір золота у всіх моїх кошенят насичений, оскільки навіть не Акіти є носіями цього гену і додають яскравості будь-якому золоту.

Перший наш кіт – Ірвін виявився саме таким — АКІТОЮ.

На той час такий окрас сприймався як звичайний ny12. Але він інший. Більш яскравий, майже помаранчевий.

В 2022 році я була на виставці з онуком Ірвіна — Ріддіком, який має ще більш виражене уражио ніж у дідуся. І за новими правилами WCF його окрас називається flaxen – nv12

Alba Rock веде селекційну роботу в напрямку покращення та закріплення саме такого яскравого окрасу. І хоча ще досі немає чіткого опису Акітного окрасу (оскільки це рідкісний окрас) — ми працюємо над його збереженням та покращенням.

Наші Акіта-кошенята

Ми на звʼязку!

Alba Rock – офіційний розплідник в Україні котів порід Scottish Straight та Scottish Fold золотих окрасів.
Наш розплідник спеціалізується на професійному розведенні шотландських висловухих та шотландських прямовухих котів в окрасах золотиста шиншила, ny11  та ny12. Основний напрямок нашого розведення – отримання породних кошенят, за стандартами WCF  з компанійським характером справжнього шотландського кота.Як придбати кошеня в розпліднику Alba Rock  ви можете дізнатись зв’язавшись з нами


Copyright © Albarock Scottish 2024 All Rights Reserved